Poradnik aplikacji fototapet i naklejek ściennych



Przygotowanie ściany:

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

  • ściana świeża - pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąk w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,
  • ściana pokryta farbą - należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
  • ściana pokryta tapetą - usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety.

W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

 

Kleje:

do aplikacji tapet flizelinowych można wykorzystać poniższe rodzaje klejów:

  • w postaci granulatu do gruntowania ścian: Metylan Normal
  • granulatu lub „gotowych” do naklejania: Metylan Special lub Metylan Extra / Diall

Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

Klejenie:

Tapety flizelinowe

  1. Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
  2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
  3. Pociąć tapetę na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5 cm na długości brytu tapety.
  4. Równomiernie nałożyć cienka warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
  5. Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
  6. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
  7. Brzegi łączonych brytów powinny być dociskane za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku cienkich tapet lub tapet z fakturą.
  8. Pęcherzyki powietrza usunąć za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
  9. Przyciąć w celu wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź naklejonych brytów.
  10. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotna i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.


Materiały samoprzylepne (folie, flizelina)

Powierzchnia, na która naklejany jest produkt musi być oczyszczona z kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na przyklejenie się produktu. Ściany, na których były prowadzone roboty budowlane powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 4 tygodnie (tzw. sezonowanie ściany na skutek gazowania materiałów budowlanych). Ze względu na fakt stosowania różnorakich farb na ścianach, przed aplikacją naklejki należy bezwzględnie przeprowadzić test, przed ostatecznym naklejeniem folii, który stwierdzi czy folia się sprawdzi. Przed naklejeniem folii należy również sprawdzić, czy pomiędzy folią, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne. Nieumiejętnie przygotowana powierzchnia może spowodować niemożność poprawienia umiejscowienia naklejki (dotyczy produktów z klejem łatwousuwalnym), np. pył i inne zabrudzenia na ścianie osłabiają klej na folii lub klej może oderwać źle nałożoną farbę. Należy pamiętać, że w przypadku korzystania z produktów samoprzylepnych z mocnym klejem, praktycznie zanika możliwość dokonania poprawy naklejonego materiału. Jeżeli ściana jest brudna (kurz/sadza) i umyjemy ją przy pomocy ciepłej wodny z środkiem odłuszczającym, folię należy aplikować po całkowitym wyschnięciu powierzchni.



Uwagi ogólne dotyczące fototapet:

  • Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
  • Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
  • Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk lub zakładkę (folie)
  • Niektóre rodzaje tapet należy kleić na przemian (bryty), tapeta posiada odpowiednie oznaczenie na rolce.
  • Brzegi to ta część tapety, która w czasie naklejenia jest najbardziej narażona na naprężenia materiału, uszkodzenie wydruku na skutek nadmiernego tarcia i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi.
  • Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.
  • Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia (szczególnie farby lateksowe, teflonowe itp.).
  • Należy przemyśleć łączeń brytów na danych grafikach, czyli planować wystąpienia połączeń w konkretnych miejscach, aby były mniej widoczne - rozwiązanie to wiąże się z stratami materiału;
  • Bryty można docinać na dwa sposoby:
    -   zostają docięte w drukarni, a klient w czasie aplikacji łączy je na styk lub zakładkę;
    -   bryty mają zakładkę, a aplikujący docina je na ścianie podczas klejenia (ostrym nożykiem do tapet nacinamy powstałą zakładkę przez obie warstwy (jednym cięciem) i usuwamy niepotrzebne ścinki, zarówno z wierzchu jak i z spodu. Po ponownym dociśnięciu połączenia, obie części fototapety będą pasowały do siebie idealnie, mimo docinania „od ręki”;
  • Jeżeli kleimy na zakładkę, która zostaje, łączenie będzie zawsze widoczne, ale należy pamiętać, aby zawsze bryty zaczynać kleić od źródła światła słonecznego (czyli okna, drzwi) - łączenie jest wtedy mniej widoczne; pozostawienie zakładki zabezpiecza nas przed powstaniem szczelin między brytami;
  • Aby miejsce połączenia brytów było mniej niewidoczne, należy docisnąć je gumowym wałkiem;
  • W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą intensywnie ogrzewać tapetowane pomieszczenie. Nie należy używać żadnych dodatkowych urządzeń (grzewczych, nawiewowych itp.) przyspieszających wysychanie tapet. Powodują (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.
  • W przypadku produktów samoprzylepnych należy bezwzględnie pamiętać, że każda ściana, na której aplikujemy produkty wymaga indywidualnego podejścia. Oznacza to, że produkt który dobrze sprawdził się w jednym miejscu, w innym może się nadawać. Każda ściana jest inna (ze względu na różnorodność wykorzystywanych materiałów i technik budowlanych) i bezwzględnie należy wykonać test materiału na danej powierzchni.